دکتر محمدطاهر قادری / بیماری ها / از شناخت بوریست شانه تا درمان آن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

از شناخت بوریست شانه تا درمان آن

در این مقاله قصد داریم تا در مورد عارضه ای به نام بورسیت شانه صحبت کنیم. احتمالا نام این بیماری و یا به بیان درست تر این عارضه را کمتر شنیده باشید. این بیماری از جمله بیماری های مرتبط با التهاب می باشد. وجود التهاب در این بیماری سبب آسیب به بافت های مفصل می شود. وجود التهاب در هر نقطه ای از بدن به عنوان زنگ خطر می باشد که سریعا باید به آن رسیدگی شود. در صورت عدم رسیدگی به التهاب ایجاد شده، وجود پیوسته فاکتورهای التهابی سبب افزایش تخریب در سلول های اطراف می شود. ایجاد تخریب در سلول ها همراه است با افزایش التهاب بیشتر که این موضوع خود می تواند سبب تشدید عارضه ایجاد شده باشد. با توجه به مطالب گفته شده و اهمیت وجود التهاب در بدن داشتن شناخت از بیماری ها و یا عارضه هایی که سبب ایجاد التهاب در بدن می شوند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

بوریست شانه چیست؟

بورسا کیسه ای پر از مایع است که به عنوان یک سطح کشویی عمل می کند تا اصطکاک بین بافت های بدن را کاهش دهد. 160 بورس در بدن وجود دارد. بورس های اصلی در مجاورت تاندون ها در نزدیکی مفاصل بزرگ مانند: شانه ها، آرنج، لگن و زانوها قرار دارند.

علل ایجاد بورسیت شانه

بورسیت شانه در حقیقت وجود یک بورس ملتهب در ناحیه شانه می باشد. بورس ها در حقیقت کیسه های مملو از مایعات هستند که سبب کاهش اصطکاک بین استخوانها در محل مفاصل می شوند. عوامل مختلفی می تواند سبب شود تا این کیسه ها ملتهب شده و به اصطلاح ورم کنند. وجود ورم در بورس های شانه علاوه بر اینکه سبب تشدید وجود التهاب می شود، همچنین می تواند سبب ایجاد درد در ناحیه شانه شود. موارد زیر عوامل رایج ایجاد بورسیت در شانه می باشند.

  • به طور کلی وجود حرکات تکراری می تواند سبب ایجاد بورسیت در شانه شود. حرکات تکراری و به ویژه حرکاتی که در قسمت های بالای سر باشند، می تواند سبب آسیب به این کیسه ها شده و در نتیجه باعث ایجاد بورس ها ملتهب شوند. ایجاد این نوع بورس ها در ورزشکاران و به ویژه ورزشکاران تنیس و گلف رایج می باشد.
  • داشتن مشاغلی که سبب ایجاد پوزیشن هایی در بدن شود که باعث ایجاد فشار بر مفاصل شود، می تواند سبب ایجاد بورسیت در شانه شود.
  • ضربه های فیزیکی به ناحیه شانه و به ویژه مفاصل از دیگر علل ایجاد بورسیت در شانه می باشد. در برخی موارد بورسیت شانه پش از مدتی از ایجاد آسیب و یا شکستگی در ناحیه شانه خود را نشان می دهد.

عوامل خطرساز برای بورسیت شانه چیست؟

آسیب دیدگی یا کشیدگی مفصل شانه باعث بورسیت شانه می شود. فعالیت هایی که از جمله عوامل خطرزا برای بورسیت شانه هستند، پرتاب توپ، بلند کردن اجسام از بالای سر و ضربه از زمین خوردن روی شانه است.

بورسیت شانه علائم و نشانه هایی مانند: درد ، تورم و حساسیت را با حرکت ایجاد می کند.

تشخیص بورسیت شانه

چنانچه در محل شانه ها احساس درد می کنید و قادر به انجام راحت حرکات روزمره نیستید، ممکن است مبتلا به بورسیت شانه باشید. پزشک در ابتدا ناحیه شانه و مفصل شانه را معاینه می کند، وجود درد و التهاب در این ناحیه که همراه با ایجاد گرما می باشد که می تواند نشانه بورسیت در شانه باشد. استفاده از روش های تصویربرداری معمولا نمی تواند با قطعیت وجود این عارضه را تایید کند. برای همین منظور پزشکان معمولا از روش ها آم آر آی برای تشخیص این عارضه استفاده می کنند.

راهکارهای درمانی

با توجه به اینکه علت بورسیت در شانه ها به دلیل تورم بورس ها اتفاق می افتد، استفاده از درمان های غیر تهاجمی می تواند تا حد ممکن سبب کاهش علائم بیماری شود. در ابتدا درمان های غیر تهاجمی را برای درمان این عارضه معرفی می کنیم.

استراحت کافی

معمولا یکی از بهترین راهکارها می تواند استراحت و عدم ایجاد فشار بر روی ناحیه متورم باشد. با توجه به اینکه مهم ترین علت ایجاد تورم در بورس های شانه وجود فشار می باشد. کاهش فشار می تواند تا حد بسیار زیادی در درمان این عارضه موثر باشد. بنابراین اولین و بهترین اقدام برای کاهش علائم این بیماری استراحت کافی و عدم انجام حرکات تکراری بالای سر می باشد.

استفاده از گرما

با توجه به اینکه تورم در بورس های شانه می تواند سبب کاهش خونرسانی به بافت های اطراف شود. همین موضوع سبب تشدید علائم بیماری می شود. کاهش خونرسانی سبب افزایش التهاب در بافت ها شده که نتیجه آن افزایش علائم بیماری و درد می باشد. استفاده از حمام های گرم می تواند بسیار کمک کننده باشد. قرار گرفتن در محیط های گرم سبب بهبود جریان خون شده که نتیجه آن کاهش التهاب و علائم بیماری می باشد.

استفاده از داروها

کاهش التهاب در ناحیه بورس ها می تواند سبب کاهش تورم و علائم بیماری شده و در درمان این عارضه موثر باشد. با توجه به این موضوع اغلب پزشکان برای درمان این بیماری از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل استامینوفن استفاده می کنند.

استفاده از حرکات فیزیوتراپی

همانطور که وجود بورسیت در شانه ها می تواند سبب ایجاد التهاب شده و این التهاب کاهش خونرسانی و آسیب به بافت های اطراف شود، همچنین اعمال فشار که سبب عدم خونرسانی به بورس های شانه می شود هم می تواند تا حد بسیار زیادی در ایجاد تورم در آن ها موثر باشد. با توجه به این موضوع و اهمیت خونرسانی در درمان بورسیت های شانه استفاده از حرکات اصلاحی فیزیوتراپی می تواند بسیار موثر و مفید باشد. معمولا متخصصین فیزیوتراپی برای اثر بخش بودن حرکات از درمان های تکمیلی مثل لیزرتراپی و التراسوند هم استفاده می کنند.

استفاده از درمان های تهاجمی جراحی

در صورتی که وجود بورسیت در شانه ها به گونه ای باشد که امکان درمان آن با روش های گفته شده وجود نداشته باشد، از درمان ها جراحی برای کاهش علائم این بیماری استفاده می شود. با توجه به اینکه بورسیت شانه عوارض حادی را به دنبال ندارد، معمولا پزشکان از درمان های جراحی برای درمان آن ها استفاده نمی کنند، اما در صورتی که با وجود درمان های گفته شده در قبل، هیچ نوع کاهش در علائم بیماری وجود نداشته باشد، و بیش از 6 ماه بیمار درگیر باشد، پزشکان از این راهکارهای جراحی برای خارج کردن بورس متورم استفاده می کنند.

خلاصه نکات مقاله

بورسیت شانه یکی از عارضه های رایجی می باشد که در بین افرادی که دارای حرکات تکراری در قسمت شانه ها هستند رایج است. در این عارضه بورس های موجود در شانه ها متورم شده که دلیل اصلی آن اعمال فشار و ایجاد التهاب در آن ها می باشد. با توجه به این موضوع کاهش التهاب و فشار می تواند تا حد بسیار زیادی در درمان این عارضه موثر باشد.

دکتر علی بصام

دکتر محمد طاهر قادری

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی زانو و آرتروپلاستی دانشگاه علوم پزشکی ایران (تهران) ۱۳۹۸-۱۳۹۹

دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 1376- 1383

مدرک تخصص جراحی ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فلوشیپ جراحی ورزشی زانو و آرتروسکوپی، بیمارستان خصوصی آتیه1394- 1395در خدمت استاد برجسته جراحی زانو، جناب آقای دکتر رازی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح زانو در شیراز

بهترین جراح زانو در شیراز

آیا میدانید بهترین جراح زانو در شیراز کدام پزشک است؟! مفصل زانو یکی از بزرگترین و مهم ترین مفاصل بدن است و چنانچه به هر دلیلی این مفصل دچار آسیب شود و نیاز به جراحی داشته باشد، انتخاب بهترین متخصص...

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان معمولا هنگامی که تازه شروع به راه رفتن می کنند به وجود می آید. وقتی این کودکان می ایستند عمدتا فضای زیادی بین دو زانوی آنها وجود دارد. پرانتزی بودن زانوی کودکان و قوس آن به...

آرتروز و شایع ترین انواع آن

آرتروز و شایع ترین انواع آن

آرتروز یکی از بیماری هایی می باشد که امروزه بدلایل مختلف، افراد بسیاری به آن مبتلا می شوند. در صورتی یک شخص به بیماری آرتروز مبتلا می شود که التهاب و یا تورم مفاصل حرکات طبیعی مفاصل را دچار اختلال...

روش های درمان آرتروز زانو

روش های درمان آرتروز زانو

شایعترین مفصل بزرگ بدن که دچار آرتروز میشود، مفصل زانو است و آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایل بروز درد در زانو می باشد. این درد می تواند به مرور زمان شدید شود، ایجاد انحراف در زانو نماید ( معمولا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =