دکتر محمدطاهر قادری / تعویض مفصل / جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز بدون درد
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز بدون درد

عمل تعویض مفصل زانو در شیراز، با هدف تسکین درد ناشی از ابتلا به آرتروز شدید انجام می شود. در نود درصد موارد، این روش جراحی با موفقیت همراه است. این جراحی نیاز به مراقبت های خاص از جمله فیزیوتراپی به مدت چند ماه دارد. به همین خاطر، در ابتدا برای بیماران درمان غیر جراحی در نظر گرفته می شود و در صورت عدم بهبودی، جراحی انجام خواهد شد.

اگر قصد انجام این جراحی را دارید و با توجه به دستور و نشخیص پزشک موظف هستید اقدام به این جراحی کنید با ما در این مقاله همراه باشید. تمامی نکات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده ایم تا بتوانید بهترین نتیجه و تجربه را از این جراحی داشته باشید.

چه زمانی جراحی تعویض مفصل زانو تجویز می شود؟

استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و دیگر انواع آرتریت، زانو را درگیر می کنند. با این حال، تمام افراد مبتلا به آرتریت، گزینه مناسبی برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی نیستند. افراد با شرایط زیر می توانند از مزایای جراحی بهره مند شوند:

 • زانو دردی که مانع از انجام کارهای روزانه شود و با درمان های غیر جراحی مانند ورزش، فیزیوتراپی، مصرف دارو و یا کاهش وزن بهبود نیابد.
 • آرتروز متوسط و شدید
 • بروز مشکلاتی هنگام راه رفتن و یا بالا پایین رفتن از پله ها
 • دفرمه شدن زانو
 • بروز التهاب و ورم در زانو
تعویض مفصل زانو در شیراز


توجه:
 
افراد مبتلا به بیماری های سیستمیک، افراد مبتلا به شرایط خاص پزشکی، افرادی که دیابت کنترل نشده دارند، از بیماری قلبی رنج می برند و یا اضافه وزن شدید دارند، نمی توانند تحت جراحی قرار بگیرند.

عمل تعویض مفصل زانو در چه سنی انجام می شود؟

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی، بیشتر در افراد مسن و میانسال انجام می شود؛ اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی و با استفاده از مفاصل مصنوعی (پروتزهای) بهتر و همچنین متدهای جراحی جدیدتر می توان در جوانان و یا حتی نوجوانان هم عمل جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داد.

در عمل تعویض مفصل زانو سن، وزن و جنسیت بیمار اولویت عمل تعویض مفصل زانو نیستند، بلکه بهترین جراح زانو در شیراز بنابر شدت آسیب زانو و همچنین دردی که بیمار تجربه می کند جراحی آرتروپلاستی را تجویز می کند.

البته لازم است این نکته را بیان کنیم که، افراد چاقی که اقدام به عمل تعویض مفصل زانو می کنند احتمال عفونت بعد از عمل تعویض مفصل زانو در آنها سه برابر بیشتر و احتمال لق شدن مفصل زانو  1/5 برابر بیشتر از سایر افراد است.

بسیاری بر این باور هستند که چنانچه تعویض مفصل زانو در سنین پایین ترانجام شود، فرد مجبور می شود در سنین بالاتر یکبار دیگر این عمل را تکرار کند. این باور عمومی از نظر علمی درست نیست و براساس مطالعات انجام شده هر چه عمل تعویض مفصل زانو زودتر انجام شود نتیجه آن در از بین بردن درد و خشکی مفصل بهتر خواهد بود.

روند تعویض مفصل زانو

آرتروپلاستی انواع مختلفی دارد که یکی از رایج ترین عمل های تعویض مفصل، آرتروپلاستی زانو است. آرتروپلاستی زانو با هدف تسکین درد در زانو و بهبود دامنه حرکتی و عملکردی زانو انجام می شود. در این روش جراحی، قسمت های آسیب دیده سر استخوان فمور و بخش فوقانی تیبیا برداشته و مواد مصنوعی به نام پروتز جایگزین خواهند شد.

این روش جراحی در حدود دو ساعت به طول می انجامد و شامل مراحل زیر می باشد:

 1. ابتدا علائم حیاتی بیمار از قبیل تنفس، ضربان قلب و فشار خون بررسی می شود.
 2. زانو علامت گذاری خواهد شد.
 3. بیهوشی اعمال می شود که می تواند به صورت عمومی و یا اسپاینال باشد.
 4. برشی زیر مرکز زانو زده می شود تا بافت های عمقی تر برش داده شوند و دسترسی به فمور و تیبیا فراهم گردد.
 5. جهت دید بهتر جراح، زانو در زاویه نود درجه قرار خواهد گرفت.
 6. نواحی آسیب دیده زیر فمور و بالای تیبیا برداشته می شوند و هر استخوان متناسب با پروتز جدید، تغییر فرم داده خواهد شد.
 7. قسمت پشت کاسه زانو لایه برداری می شود و به پروتز متصل خواهد شد. مواد پلی اتیلن به قسمت فوقانی سطح تیبیای جدید متصل می شوند که همانند ضربه گیری ما بین سطوح پروتز عمل می کنند.
 8. پا خم و راست می شود تا از قرارگیری مواد در پوزیشن های مختلف حرکتی اطمینان حاصل گردد.
 9. در پایان، برش ها و پوست بخیه زده خواهند شد.

کلام آخر

از آنجا که جراحی تعویض مفصل زانو، جزء جراحی های پیچیده و دشوار است و در صورتی که جراح تبحر و تخصص نداشته باشد امکان عدم موفقیت عمل بسیار زیاد است. بنابراین چنانچه ساکن شهر شیراز هستید و یا قصد عمل جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز را دارید در انتخاب بهترین متخصص ارتوپدی در شیراز دقت لازم را داشته باشید و حتما در انتخاب جراحتان به این نکته توجه داشته باشید که متخصص ارتوپد مد نظر شما تخصص ویژه ای در ناحیه زانو داشته باشد.

دکتر علی بصام

دکتر محمد طاهر قادری

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی زانو و آرتروپلاستی دانشگاه علوم پزشکی ایران (تهران) ۱۳۹۸-۱۳۹۹

دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 1376- 1383

مدرک تخصص جراحی ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فلوشیپ جراحی ورزشی زانو و آرتروسکوپی، بیمارستان خصوصی آتیه1394- 1395در خدمت استاد برجسته جراحی زانو، جناب آقای دکتر رازی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح تعویض مفصل لگن در شیراز

بهترین جراح تعویض مفصل لگن در شیراز

بهترین جراح تعویض مفصل لگن در شیراز از ویژگی هایی برخوردار می باشد که این اطمینان را به شما میدهد جراحی تعویض مفصل لگن را بدون بروز هیچگونه عوارضی برای شما انجام خواهند داد و شما بهترین نتیجه و...

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان معمولا هنگامی که تازه شروع به راه رفتن می کنند به وجود می آید. وقتی این کودکان می ایستند عمدتا فضای زیادی بین دو زانوی آنها وجود دارد. پرانتزی بودن زانوی کودکان و قوس آن به...

رباط های جانبی زانو

رباط های جانبی زانو

رباط های جانبی زانو از کنار هم قرار گرفتن 3 استخوان ران، ساق پا و کشکک مفصل زانو شکل می گیرند. اتصال این استخوان ها به یکدیگر توسط رباط ها انجام می شود. چهار رباط اصلی در زانو وجود دارد که شبیه به...

آرتروز و شایع ترین انواع آن

آرتروز و شایع ترین انواع آن

آرتروز یکی از بیماری هایی می باشد که امروزه بدلایل مختلف، افراد بسیاری به آن مبتلا می شوند. در صورتی یک شخص به بیماری آرتروز مبتلا می شود که التهاب و یا تورم مفاصل حرکات طبیعی مفاصل را دچار اختلال...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =