دکتر محمدطاهر قادری / بیماری ها / گرفتگی مفاصل: از علت تا درمان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

گرفتگی مفاصل: از علت تا درمان

با افزایش سن گرفتگی مفاصل برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد. سال ها استفاده از مفاصل، عضلات و استخوان ها بر ان ها تاثیر می گذارد. بیشتر افراد بعد از بیدار شدن گرفتگی مفاصل را احساس می کنند. خوابیدن برای چندین ساعت میزان مایعات را کاهش می دهد. این باعث می شود حرکت دادن مفاصل در اول صبح دشوار باشد.

گرفتگی مفاصل ممکن است خفیف باشد و فقط برای مدت کوتاهی هر روز صبح یا بعد از چندین ساعت نشستن، بر تحرک شما تاثیر بگذارد. همچنین این گرفتگی می تواند شدیدتر باشد و بر حرکت کردن شما تاثیر منفی داشته باشد.

در برخی موارد گرفتگی مفاصل همراه با درد و التهاب است. این مر ممکن است راه رفتن، ایستادن یا گذاشتن وزن روی مفاصل را دردناک کند.

همه موارد گرفتگی مفاصل به علت افزایش سن رخ نمی دهند. شرایط دیگری نیز می توانند باعث بروز این اختلال شوند. این موارد می توانند شامل ارتروز، لوپوس و بورسیت باشند. سبک زندگی و عوامل ان مانند رژیم غذایی و وزن هم می توانند بر تحرک مفاصل تاثیر گذار باشند. 

برای دانستن علل و درمان گرفتگی مفاصل به خواندن ادامه دهید…

علل احتمالی گرفتگی مفاصل 

آرتریت روماتوئید

شایع ترین علت درد مفاصل آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی می باشد. رماتیسم مفاصل شایع ترین نوع روماتیسم است که بیش از 1.5 میلیون امریکایی را درگیر کرده است. علائم ان معمولا بین 30 تا 60 سالگی ظاهر می شود.

روماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی مزمن است. همچنین یک بیماری خود ایمنی می باشد. این بدان معناست که سیستم ایمنی بدن به قسمت های سالم بدن شما مانند لایه داخلی مفاصل حمله می کند. این امر باعث التهاب، درد و سفتی می شود. با گذشت زمان ممکن است باعث تغییر شکل مفصل و فرسایش استخوان شود.

روماتیسم مفصلی هیچ درمانی ندارد. بنابراین نمی توان علائم ان را کاملا از بین برد. اما می توان ان ها را به وسیله دارو و روش های دیگر درمانی مدیریت کرد. با این وجود اگر بیماری پیشرفت کند، هیچ اقدامی برای جلوگیری از ناتوانی نمی توان انجام داد.

ارتروز

یکی از انواع شایع ارتروز ، اُستئوآرتریت است. این بیماری را ساییدگی مفصل، ورم مفاصل و استخوان‌ها و آماس مفصلی‌ استخوانی نیز می نامند. ساییدگی مفصل نزدیک به 27 میلیون امریکایی را مبتلا کرده است و بیشتر در افراد بالای 65 سال دیده می شود.

این نوع ارتروز ناشی از ساییدگی مفاصل است. غضروف ( بافت نازکی که از استخوان های شما محافظت می کند ) با استفاده مداوم از بین می رود. با گذشت زمان غضروف دیگر نمی تواند از استخوان های شما محافظت کند.

ارتروز مفاصل می توانند بر هر مفصلی از بدن تاثیر بگذارد اما بیشتر از همه موارد زیر را درگیر خود می کند :

  • زانو
  • باسن
  • انگشتان دست
  • گردن
  • کمر

وقتی ارتروز مفاصل پیشرفت کند، علائم دیگری هم به جز گرفتگی مفاصل خواهد داشت که شامل درد، تورم و صدا هنگام حرکت دادن مفاصل است. 

آرتروز زانو و گرفتگی مفاصل

لوپوس 

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مانند روماتیسم مفصلی است. بیماری لوپوس به مفاصل شما حمله می کند می تواند باعث گرفتگی، درد و تورم شود. تشخیص لوپوس بسیار سخت است زیرا علائم ان مشابه خیلی از بیماری های دیگر می باشد. ممکن است تشخیص ان حتی ماه ها طول بکشد. لوپوس مانند رماتیسم مفصلی تا اخر عمر با شماست و درمان نمی شود. اما با برخی روش های درمانی می توان علائم ان را کنترل کرد و کاهش داد.

بورسیت

بورس ها کیسه های کوچک حاوی مایع هستند که برای استخوان ها، رباط ها و عضلات مفاصل به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. هنگامی که این کیسه ها ملتهب می شوند ، دچار بورسیت می شوید. ای بیماری می تواند باعث درد و گرفتگی عضلات شود. 

بورسیت ممکن است در هر مفصلی ایجاد شود اما معمولا در ارنج ، شانه و باسن دیده می شود. همچنین بعضی مواقع در زانو، مچ پا و انگشت شست پا بورسیت ایجاد می شود.

نقرس

برخلاف بقیه علل ایجاد گرفتگی مفاصل ، نقرس به طور ناگهانی ظاهر می شود. یکی از مشخصه های نقرس درد های شدید و ناگهانی است. نقرس می تواند هر مفصلی را درگیر کند اما معمولا اولین مفصلی که علائم در ان ظاهر می شوند، انگشت شست پا است.  نقرس نوعی ارتروز است و مردان بیشتر از بانوان به ان مبتلا می شوند. اما خطر ابتلا به نقرس پس از یائسگی در بانوان افزایش می یابد. 

علل گرفتگی مفاصل

سرطان استخوان

این بیماری به ندرت منجر به دردو گرفتگی مفاصل می شود اما احتمال ان وجود دارد. بیماران مبتلا به سرطان استخوان ممکن است درد و گرفتگی را همراه با التهاب و حساسیت تجربه کنند.

چگونه می توان گرفتگی مفاصل را درمان کرد؟

بهترین روش برای درمان این بیماری در وهله اول به علت ایجاد ان بستگی دارد. اگر گرفتگی مفاصل در بیش از 30 دقیقه از بیدار شدن ادامه داشته باشد یا علائم ان بدتر شود، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

● کمپرس گرم یا سرد

چند بار در روز از کمپرس سرد را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی مفاصل خود قرار دهید. با این کار التهاب و تورم کاهش داده می شود و مفصل می تواند به راحتی حرکت کند. همچنین گیرنده های عصبی درد را خسته می کند و در نتیجه کمتر درد را احساس خواهید کرد.

کمپرس گرم نیز برای مفاصل و عضلات مفید است. 

● دارو های بدون نسخه

بسیاری از علائم ملایم درد مفاصل را می توان با مصرف دارو های بدون نسخه تسکین داد. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن رایج ترین داروهای مورد استفاده برای آرتروز هستند.

● استروئید ها

اگر التهاب و تورم در مفاصل منجر به گرفتگی شود، استروئید ها می توانند گزینه درمانی مناسبی باشند. تورم و التهاب در ارتروز رایج است. با مصرف استروئیدها التهاب کم می شود و در نتیجه درد و گرفتگی نیز کاهش می یابد.

● ورزش

ورزش و فیزیوتراپی به افزایش تحرک مفاصل کمک می کند و در نتیجه گرفتگی کاهش می یابد. ورزش همچنین یک راه مناسب برای کاهش وزن می باشد. فشار اضافی بر ماصل می تواند باعث درد و گرفتگی شود. 

دکتر علی بصام

دکتر محمد طاهر قادری

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی زانو و آرتروپلاستی دانشگاه علوم پزشکی ایران (تهران) ۱۳۹۸-۱۳۹۹

دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 1376- 1383

مدرک تخصص جراحی ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فلوشیپ جراحی ورزشی زانو و آرتروسکوپی، بیمارستان خصوصی آتیه1394- 1395در خدمت استاد برجسته جراحی زانو، جناب آقای دکتر رازی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح زانو در شیراز

بهترین جراح زانو در شیراز

آیا میدانید بهترین جراح زانو در شیراز کدام پزشک است؟! مفصل زانو یکی از بزرگترین و مهم ترین مفاصل بدن است و چنانچه به هر دلیلی این مفصل دچار آسیب شود و نیاز به جراحی داشته باشد، انتخاب بهترین متخصص...

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان معمولا هنگامی که تازه شروع به راه رفتن می کنند به وجود می آید. وقتی این کودکان می ایستند عمدتا فضای زیادی بین دو زانوی آنها وجود دارد. پرانتزی بودن زانوی کودکان و قوس آن به...

آرتروز و شایع ترین انواع آن

آرتروز و شایع ترین انواع آن

آرتروز یکی از بیماری هایی می باشد که امروزه بدلایل مختلف، افراد بسیاری به آن مبتلا می شوند. در صورتی یک شخص به بیماری آرتروز مبتلا می شود که التهاب و یا تورم مفاصل حرکات طبیعی مفاصل را دچار اختلال...

روش های درمان آرتروز زانو

روش های درمان آرتروز زانو

شایعترین مفصل بزرگ بدن که دچار آرتروز میشود، مفصل زانو است و آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایل بروز درد در زانو می باشد. این درد می تواند به مرور زمان شدید شود، ایجاد انحراف در زانو نماید ( معمولا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =