دکتر محمدطاهر قادری / بیماری ها / لگن / شگستگی لگن چگونه پیش می آید؟ راه های درمان آن کدامند؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

شگستگی لگن چگونه پیش می آید؟ راه های درمان آن کدامند؟

لگن قسمت حلقوی گود و ضخیمی از استخوان­ است که در انتهای ستون فقرات قرار گرفته. شکستگی لگن امری چندان شایع نیست و تنها 3 درصد از شکستگی­ های استخوان در بزرگسالان را شامل می­شود.

بیشتر شکستگی­ های لگن درحوادثی مانند تصادف با ماشین به دلیل وارد آمدن ضربه یا فشار زیاد اتفاق می­افتند. از آنجا که لگن در مجاورت رگ های خونی و اندام های اصلی قرار دارد، شکستگی لگن ممکن است باعث خونریزی گسترده و آسیب­ های دیگری شود که نیاز به درمان فوری دارند.

شکستگی استخوان لگن

در برخی موارد ممکن است حادثه ه­ای بسیار جزیی مانند یک زمین خوردن ساده در یک فرد مسن که استخوان­ های ضعیف ­تری دارد باعث شکستگی لگن شود.

درمان شکستگی لگن بسته به شدت آسیب وارده متفاوت خواهد بود. در حالی که شکستگی­ هایی که در اثر حوادث جزیی مانند زمین خوردن ایجاد می شوند را اغلب می توان به آسانی و با مراقبت­ های محافظه کارانه مدیریت کرد، درمان شکستگی­ لگن بر اثر حوادث شدید معمولاً نیاز به جراحی برای بازسازی لگن و بازیابی ثبات لگن دارد تا بیمار بتواند فعالیت­ های روزمره خود را از سر بگیرد.

آناتومی لگن

لگن قسمت حلقوی گود و ضخیمی از استخوان است که در انتهای پایین ­تنه، مابین ستون فقرات و پاها قرار دارد. استخوان­ های لگن شامل موارد زیر است:

 • ساکروم (استخوان بزرگ مثلثی شکل در قاعده ستون فقرات)
 • دنبالچه

هر استخوان حلقه لگنی شامل سه استخوان ایلیوم، ایسکیم و پوبیس است که در دوران کودکی جدا از هم هستند اما با رشد انسان این استخوان ها به هم جوش می خورند. این سه استخوان بهم می پیوندند و حفره­ ی استابولوم را تشکیل می دهند، کاسه توخالی که مفصل گوی و کاسه ای ران را تشکیل می­دهد.

نوارهایی از بافت­ های پیوندی قوی به نام رباط ها، لگن را به استخوان خاجی یا همان ساکروم پیوند داده و حفره ای کاسه مانند در زیر قفسه سینه ایجاد می کنند.

عصب­ های اصلی، رگ های خونی و قسمت هایی از روده، مثانه و اندام های تولید مثل همگی درون حلقه لگنی قرار دارند. لگن از این ساختارهای مهم در برابر آسیب دیدن محافظت می کند. همچنین به عنوان لنگری برای عضلات کفل، ران و شکم عمل می کند.

از آنجا که لگن یک ساختار حلقه مانند است، شکستگی در قسمتی از ساختار لگن اغلب با پارگی یا آسیب دیدگی رباط ها در قسمتی دیگر از ساختار لگن همراه خواهد بود. پزشکان چندین الگو را شناسایی کرده اند. الگوی خاص شکستگی در لگن به جهت شکستگی و میزان نیرویی که باعث آسیب شده است، بستگی دارد.

علائم شکستگی لگن

انواع شکستگی لگن کدامند؟

علاوه بر اینکه توصیف شکستگی­ های لگن بر اساس الگوی شکستگی انجام می شود، شکستگی های لگن اغلب بر اساس میزان آسیب وارده به تمامیت ساختاری حلقه لگن نیز با عناوین “پایدار” یا “ناپایدار” توصیف می شوند.

شکستگی پایدار

در این نوع شکستگی، غالباً فقط یک شکستگی در حلقه لگن دیده می­شود و انتهای شکسته ی استخوان ها به طرز مناسبی در کنار هم قرار می­گیرند(به این معنی که از هم فاصله نمی­گیرند یا جا به جا نمی­شوند). شکستگی با انرژی کم اغلب از نوع شکستگی پایدار در لگن است.

شکستگی ناپایدار

در این نوع از شکستگی، معمولاً دو یا چند شکستگی در حلقه لگن وجود دارد و انتهای استخوان های شکسته به طور صحیح روی هم قرار نمی گیرند (جابجا می شوند و یا از هم فاصله می گیرند). این نوع شکستگی بیشتر به دلیل یک حادثه­ی شدید اتفاق می افتد.

شکستگی های پایدار و ناپایدار در لگن را نیز می توان به شکستگی های « باز» ​​و شکستگی های «بسته» تقسیم کرد.در شکستگی «باز» قطعات استخوان از پوست بیرون می زنند، اما در شکستگی های «بسته» پوست پاره نمی شود. شکستگی های باز بسیار جدی هستند زیرا، با پارگی پوست، هم در زخم و هم در استخوان امکان عفونت وجود دارد. برای جلوگیری از عفونت نیاز به درمان و رسیدگی فوری است.

دلایل شگستگی استخوان لگن

وارد شدن ضربه­ های شدید

شکستگی لگن ممکن است ناشی از وارد آمدن ضربه­ ی شدید باشد مانند آنچه که در شرایط زیر رخ می دهد:

 • برخورد با موتور و یا ماشین
 • حوادث غیرمترقبه
 • سقوط از ارتفاع زیاد مانند سقوط از نردبان

بسته به جهت و شدت فشار وارده، این آسیب ها می توانند بسیار خطرناک باشند و برای درمان آنها نیاز به انجام عمل جراحی باشد.

ضربه شدید به استخوان لگن
ضعف در استخوان لگن

ضعف استخوان

شکستگی لگن شو نیز ممکن است به دلیل ضعف یا پوکی استخوان رخ دهد. این مسئله بیشتر در افراد مسن رایج است که استخوان هایشان در اثر پوکی استخوان ضعیف شده اند. در این بیماران حتی با یک زمین خوردن ساده در حالتی که ایستاده اند یا فعالیت روتین مانند بیرون آمدن از وان یا پایین آمدن از پله ها را انجام می­دهند، ممکن است دچار شکستگی شوند. این آسیب ها معمولاً از نوع شکستگی­ های پایدار هستند که به تمامیت ساختار حلقه لگن آسیب نمی رسانند، اما ممکن است باعث شکستگی استخوان شوند.

دیگر علل شکستگی لگن

به ندرت ممکن است شکستگی هنگامی رخ دهد که قطعه ای از استخوان ایسکیم از محلی که عضلات همسترینگ به استخوان متصل می شود ، جدا شود. به این نوع شکستگی، شکستگی اوالژن گفته می شود و بیشتر در ورزشکاران جوانی که هنوز در حال رشد هستند دیده می شود. در شکستگی اوالژن معمولاً لگن ناپایدار نمی شود و یا آسیبی به اندام های داخلی وارد نمی آید.

علائم شکستگی لگن

لگنی که شکسته باشد تقریباً همیشه دردناک است. این درد با حرکت دادن کفل یا ران و یا تلاش برای راه رفتن تشدید می شود. غالباً بیمار سعی می کند مفصل ران یا زانوی خود را در وضعیت خاصی خمیده نگه دارد تا از تشدید درد جلوگیری کند. بعضی از بیماران ممکن است در ناحیه ران دچار تورم یا کبودی شوند.

اقداماتی که برای تشخیص شکستگی لگن لازم است که انجام شوند شامل آتل­بندی اورژانسی در مرحله­ی اول، معاینه توسط پزشک متخصص و انجام تصویربرداری می باشد.

راه های درمان شکستگی استخوان لگن چه می باشد؟

روش درمان بر اساس چند عامل انتخاب می شود. عواملی مانند:

 • الگوی خاص در شکستگی لگن
 • میزان جابجایی استخوان های شکسته شده
 • شرایط کلی شما و آسیب هایی که به شما وارد شده

عوارض ناشی از شکستن لگن

جراحی شکستگی لگن نیز مانند هر جراحی دیگری خطرات مرتبط با خود را دارد. پزشک درباره هر یک از این خطرات با شما صحبت می کند و اقدامات خاصی را برای جلوگیری از عوارض احتمالی انجام می دهد. عوارض احتمالی عبارتند از:

 • مشکلات ترمیم زخم، از جمله عفونت
 • آسیب به اعصاب یا رگ های خونی
 • لخته شدن خون
 • آمبولی ریوی – لخته شدن خون در ریه ها
دکتر علی بصام

دکتر محمد طاهر قادری

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی زانو و آرتروپلاستی دانشگاه علوم پزشکی ایران (تهران) ۱۳۹۸-۱۳۹۹

دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 1376- 1383

مدرک تخصص جراحی ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فلوشیپ جراحی ورزشی زانو و آرتروسکوپی، بیمارستان خصوصی آتیه1394- 1395در خدمت استاد برجسته جراحی زانو، جناب آقای دکتر رازی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان آرتروز لگن با ساده ترین تکنیک ها

درمان آرتروز لگن با ساده ترین تکنیک ها

آرترویت در اصل به معنی "التهاب مفصل" است و به دو شکل آرتریت التهابی ( مثل روماتیسم مفصلی) و آرتریت تخریبی ( همان آرتروز یا سایبدگی) دیده می شود. آرتروز نوعی آرتریت است که در واقع نتیجه نهایی تخریب...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 10 =