دکتر محمدطاهر قادری / بیماری ها / زانو / سندرم زانوی دونده (پاتلوفمورال) چیست؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سندرم زانوی دونده (پاتلوفمورال) چیست؟

شما به تازگی برنامه جدیدی را اجرا کرده اید و احساس خوبی دارید. شروع به دویدن بیشتر، سریعتر و بیشتر می کنید. ناگهان، در قسمت جلوی زانو در اطراف کشکک زانو دچار درد می شوید و از بین نمی رود. با هر دویدن بدتر می شود و متوجه می شوید که زانوی رانر دارید. زانو دونده یا سندرم پاتلوفمورال یک بیماری شایع است که شامل درد در قسمت جلویی کاسه زانو می شود. همچنین از آن به عنوان سندرم کشکک ران یا سندرم درد کشکک ران یاد می شود. اگرچه دویدن یک علت شایع است، اما می تواند ناشی از فعالیت های دیگر مانند اسکی، فوتبال، بسکتبال و پیاده روی نیز باشد.

علائم زانوی رانر چیست؟

سندرم کشکک ران معمولاً به عنوان یک درد مبهم که در داخل کلاه زانو یا کشکک کش قرار دارد، توصیف می شود. همچنین ممکن است احساس مالیدن، آسیاب کردن یا کلیک کردن زیر کشکک را تجربه کنید. هنگامی که این مسئله حاد است، ممکن است لمس کردن کلاه زانو حساس باشد.

علاوه بر ورزش، علائم سندرم درد کشکک ران با هرگونه فعالیتی که شامل خم شدن یا صاف شدن زانو در هنگام تحمل وزن باشد، وجود خواهد داشت، مانند:

 • ایستادن یا نشستن روی صندلی
 • بالا یا پایین رفتن از پله ها
 • چمباتمه زدن
 • پیاده روی
 • زانو زدن

علت ایجاد سندرم پاتلوفمورال در دوندگان چیست؟

بیایید برخی از عوامل خطر زانو دونده را مرور کنیم:

 • تمرین بیش از حد

دویدن اعتیادآور است. اغلب افراد با استقامت و سرعت خود در مراحل اولیه آموزش، بهبود سریع را مشاهده خواهند کرد. با این حال، ورزش باعث تجزیه بافت ها می شود و بسته به شدت جلسه نیاز به استراحت دارد تا بهبود یابد. اگر همچنان برنامه دویدن خود را بدون برنامه ریزی استراتژیک برای روزهای استراحت ادامه دهید، بافت پاهای شما همچنان تجزیه می شود و منجر به صدماتی مانند سندرم کشکک ران می شود.

بیشتر بخوانید: آسیب های ورزشی زانو

 • تراز ضعیف کشکک زانو

همه ما به یک شکل ساخته نشده ایم. در واقع، ما اغلب در چپ و راست بدن به صورت متقارن ساخته نشده ایم. کاسه زانو یک استخوان شناور است که در بالای شیار ایجاد شده توسط استخوان ران قرار دارد. وقتی زانو را خم و راست می کنید، کشکک کش بالا و پایین می لغزد. وقتی کشکک کش در جهت درست سر خورد، هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد. با این حال، اگر از مسیر مورد نظر خود منحرف شود، باعث اصطکاک و در نتیجه التهاب و درد می شود. هم ترازی ضعیف کشکک زانو اغلب با شکل ساختاری استخوان های پای شما مرتبط است و شما را مستعد سندرم درد کشکک ران می کند.

 • ضعف یا عدم تعادل عضلانی

ما اغلب از پا به عنوان یک زنجیره جنبشی یاد می کنیم، به این معنی که تمام مفاصل اندام تحتانی شما با هم کار می کنند تا حرکات معنی داری ایجاد کنند. زانو یکی از مفاصل ناخوشایند است که بین مچ پا و باسن شما قرار دارد، به این معنی که در صورت وجود اختلال در بالا یا پایین، تحت تأثیر قرار می گیرد. یکی از علل شایع زانوی رانر ضعف عضلانی یا عدم تعادل در مچ پا یا لگن است.

 • ضربه به کشکک

تصادفات اتفاق می افتد و گاهی اوقات تأثیر مستقیم بر روی زانو ایجاد می کند. این منجر به نیروهای فشاری قابل توجهی از زانو به داخل شیار می شود و در نتیجه باعث ایجاد التهاب در ناحیه می شود.

 • گرم کردن نامناسب

گرم کردن بدن یکی از اجزای مهم تمرین است که اغلب مورد غفلت قرار می گیرد. ماهیچه های ما از الیافی تشکیل شده اند که خاصیت کشسانی دارند. ورزش بدون گرم کردن مناسب شما را مستعد فشار عضلانی می کند.

سندرم پاتلوفمورال چگونه تشخیص داده می شود؟

هنگامی که به فیزیوتراپیست خود مراجعه می کنید، او با گرفتن شرح حال کامل از آسیب شروع می کند. برخی از سوالات شامل مکانیزمی است که درد شما از آن ناشی شده است، ناحیه ای که در آن احساس درد می کنید، فعالیت هایی که در حال حاضر درد شما را تولید می کند و انواع درمانی که ممکن است امتحان کرده باشید. این به فیزیوتراپیست شما کمک می کند تا بینش عمیق تری در مورد مسئله خاص شما پیدا شود.

پس از دریافت سابقه، معاینه فیزیکی انجام می شود. با توجه به ماهیت پیچیده زانوی دونده، فیزیوتراپیست شما با نگاه کردن به زانو، پا، باسن و کمر شما ارزیابی کاملی را انجام می دهد. این به فیزیوتراپیست شما اجازه می دهد تا علت اصلی درد زانو را تعیین کرده و یک برنامه درمانی سفارشی طراحی کند.

چگونه می توانم زانوی رانر را درمان کنم؟

 • کشش هایی که به زانوی دونده کمک می کند

در بسیاری از موارد، سندرم درد کشکک ران از بافتهای بسیار سفت منشأ می گیرد. در نتیجه ، این بافتها مکانیک مفصل زانو را تغییر داده و باعث ایجاد درد و تورم می شوند.

 • تمرینات قدرتی برای سندرم کشکک ران

دویدن شامل یک سری حرکات پیچیده است که برای کار با یکدیگر نیاز به گروه های زیادی از ماهیچه ها دارد. قدرت ناکافی در برخی از ماهیچه ها منجر به تغییر در مکانیک دویدن شما می شود. با انجام برخی تمرینات قدرتی می توانید این مورد تا حد امکان کنترل کنید.

 • ضربه زدن به زانوی دونده

استفاده از نوار چسب یک گزینه درمانی رایج برای زانوی دونده است. دو نوع متداول نوار که از آنها استفاده می شود نوار KT و Leukotape هستند. هدف اصلی استفاده از نوار، کشیدن پوست اطراف زانو در جهت خاصی است تا تغییرات مثبتی در مکانیک دویدن شما ایجاد شود. قبل از خرید نوار برای زانو، توصیه می شود که برای یادگیری تکنیک چسب زدن مناسب با فیزیوتراپیست مشورت کنید.

زانوی دونده

بهبود زانوی دونده چقدر طول می کشد؟

با درمان و استراحت مناسب، سندرم پاتلوفمورال اغلب 4-6 هفته طول می کشد تا بهبودی کامل حاصل شود. با این حال، به دلیل پیچیدگی زانوی رانر، علت اصلی ممکن است بین افراد متفاوت باشد.

مشورت با فیزیوتراپیست شما برای تهیه یک برنامه سفارشی برای مشکلات شما اغلب بهبود شما را تسریع می کند.

چگونه می توان از زانوی دونده جلوگیری کرد؟

 • فرم اجرای صحیح

ما از دوران کودکی دویدیم ، بنابراین آیا نباید بصری باشد؟ جواب کوتاه، نه است. با رشد، ماهیچه ها و استخوان های شما نیز تغییر می کنند. علاوه بر این، افراد با استفاده از فناوری به طور فزاینده ای بی تحرک شده اند، که منجر به سفت شدن و ضعیف شدن ماهیچه ها می شود. دویدن مجموعه ای از حرکات پیچیده است و اختلال در عملکرد هر جزء می تواند منجر به آسیب شود. داشتن یک فیزیوتراپیست که فرم دویدن شما را ارزیابی می کند و توصیه هایی برای تغییر ارائه می دهد ، تأثیر قابل توجهی در جلوگیری از قسمت های بعدی زانو دونده خواهد داشت.

 • گرم کردن مناسب

قبل از دویدن 5 تا 10 دقیقه وقت بگذارید تا پاهای خود را گرم کنید. علاوه بر این، حرکاتی را انجام دهید که مفاصل شما را به محدوده نهایی برساند مانند اسکوات عمیق، نوسان ملایم پا، ضربات باسن و زانوهای بلند.

 • تغییرات تدریجی تمرین

اگر برای یک رویداد تمرین می کنید یا فقط به بهبود تناسب اندام خود فکر می کنید، برنامه های راهبردی خود را به صورت استراتژیک برنامه ریزی کنید تا بتوانید از تمرین بیش از حد جلوگیری کنید. علاوه بر این، روزهای استراحت یا حتی هفته های استراحت را برنامه ریزی کنید تا بدن شما استراحت کرده و از جلسات تمرینی شما بهبود یابد. برنامه ریزی صحیح کوتاه مدت و بلند مدت برنامه تمرینی شما به طور قابل توجهی احتمال زانوی دونده را کاهش می دهد.

 • کفش مناسب دویدن بخرید

کفش شما بر الگوی دویدن شما تأثیر قابل توجهی می گذارد. داشتن یک جفت کفش مناسب اطمینان می دهد که نیروهای پاهای شما به درستی به بدن شما می روند و در نتیجه از آسیب جلوگیری می کند. اگر مطمئن نیستید که باید به دنبال چه جفت کفشی باشید ، برای دریافت بازخورد با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

دکتر علی بصام

دکتر محمد طاهر قادری

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی زانو و آرتروپلاستی دانشگاه علوم پزشکی ایران (تهران) ۱۳۹۸-۱۳۹۹

دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 1376- 1383

مدرک تخصص جراحی ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فلوشیپ جراحی ورزشی زانو و آرتروسکوپی، بیمارستان خصوصی آتیه1394- 1395در خدمت استاد برجسته جراحی زانو، جناب آقای دکتر رازی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان معمولا هنگامی که تازه شروع به راه رفتن می کنند به وجود می آید. وقتی این کودکان می ایستند عمدتا فضای زیادی بین دو زانوی آنها وجود دارد. پرانتزی بودن زانوی کودکان و قوس آن به...

آرتروز و شایع ترین انواع آن

آرتروز و شایع ترین انواع آن

آرتروز یکی از بیماری هایی می باشد که امروزه بدلایل مختلف، افراد بسیاری به آن مبتلا می شوند. در صورتی یک شخص به بیماری آرتروز مبتلا می شود که التهاب و یا تورم مفاصل حرکات طبیعی مفاصل را دچار اختلال...

روش های درمان آرتروز زانو

روش های درمان آرتروز زانو

شایعترین مفصل بزرگ بدن که دچار آرتروز میشود، مفصل زانو است و آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایل بروز درد در زانو می باشد. این درد می تواند به مرور زمان شدید شود، ایجاد انحراف در زانو نماید ( معمولا...

آسیب های ورزشی زانو و روش های درمان آن

آسیب های ورزشی زانو و روش های درمان آن

ورزشکاران جز آن دسته از افرادی هستند که در تمرینات خود در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار دارند، به خصوص در نواحی مانند زانو. آسیب های ورزشی زانو در پی وارد آمدن فشار شدید به زانو و یا تغییر مسیر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =