دکتر محمدطاهر قادری / مقالات / اوزون تراپی برای ستون فقرات
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اوزون تراپی برای ستون فقرات

تزریق اوزون به ستون فقرات یک روش درمانی است که در آزمایشات تحقیقات تجربی برای درمان کمردرد مزمن مثل فتق دیسک ستون فقرات یا سایر مشکلات ساختاری ستون فقرات مورد بررسی قرار گرفته است. این درمانِ بسیار چالش برانگیز، هنوز در ایالات متحده تایید نشده، همچنین مطالعات برای اثبات مزایا و معایب این درمان آغاز شده است. اوزون تراپی فرآیندی است که از گاز اکسیژن به شکل O3 ناپایدار آن به جای شکل پایدارتر O2 برای درمان و معالجه استفاده می گردد. (O2 شکل اکسیژن موجود در هوایی است که تنفس می کنیم)

اهداف اوزون  تراپی

کمردرد مزمن ناشی از مشکلات ستون فقرات، از طریق روشهای درمانی مختلف، مانند فیزیوتراپی، داروهای خوراکی و تزریقات موضعی تسکین می یابد. جراحی نیز یک گزینه درمانی است، اگرچه همیشه نتایج خوبی به همراه ندارد و ممکن است مستلزم جراحی اصلاح ستون فقرات باشد.درد ناشی از مشکلات ستون فقرات، که در بین افراد بالای 65 سال شایع تر است، فعالیت بدنی را محدود می کند. غالبا در این شرایط، استخوان‌های ستون فقرات یا دیسک‌های غضروفی در بین مهره‌های ستون فقرات، اعصاب ستون فقرات و سایر ساختارهای نزدیک به ستون فقرات فشرده شده و باعث ایجاد درد می‌شوند.

در درمان کمردرد مزمن، تزریق اوزون در شرایط فتق دیسک، تنگی نخاع (تنگ شدن ستون فقرات اطراف نخاع) و سندروم جراحی ناموفق دیسک کمر (حالتی که کمر درد بعد از جراحی ستون فقرات آرام نشود و درد فراتر از درد معمول بعد از جراحی در دوران نقاهت باشد) مورد مطالعه قرار گرفته است. این روش به عنوان مکملی برای سایر درمان های کمردرد، مانند تزریق کورتون استفاده می شود. نتایج یک مطالعه منظم 10 ساله، روی بیمارانی که برای فتق دیسک با کمردرد مزمن تحت درمان با تزریق اوزون تراپی قرار گرفتند، نشان داد که این روش بی‌خطر بوده و به آنها کمک می‌کند از جراحی و تزریق اجتناب کنند.

خطرات و موارد منع مصرف

مطالعات گوناگون به ما اثبات کرده اند که تزریق اوزون به ستون فقرات، در بیشتر موارد، ایمن بوده و خطرناک نیست، اما نگرانی هایی در مورد عوارض جانبی این تزریق وجود دارد. این روش ممکن است عوارضی از جمله عفونت ستون فقرات، سپتیسمی (عفونت خطرناک در خون) و آبسه ستون فقرات ایجاد کند.همچنین با عوارض جانبی نادری مانند آسیب قلبی و آمبولی ریه (PE) همراه بوده است.

بیشتر بخوانید: پی آر پی زانو

روش درمان

در یک کارآزمایی تحقیقاتی شرکت کنندگان در وضعیت جنینی قرار گرفتند تا جراح بتواند به راحتی به ستون فقرات دسترسی داشته باشد. پوست باید بلافاصله قبل از عمل با مواد ضد عفونی کننده تمیز شود.گاز اکسیژن که پیش از موعد از تامین کننده دریافت می شود و با سوزن از طریق پوست وارد می شود و در نزدیکی ستون فقرات در ناحیه درد آزاد می شود. تزریق بلافاصله بوسیله تصویربرداری، (مانند سی‌تی اسکن) انجام میگیرد.

در حالی که ممکن است چند روش مختلف برای تزریق استفاده شود اما رایج‌ترین آن تزریق مستقیم گاز به دیسک غضروفی است. اگر در یک کارآزمایی تحقیقاتی اوزون درمانی شرکت می‌کنید، پس از جراحی باید یک شب در بیمارستان بمانید. شما باید معاینات دوره ای نورولوژی را برای بررسی عملکرد ستون فقرات و عصب نخاعی خود و همچنین نظارت دقیق پزشکی انجام دهید تا در صورت بروزعوارض، مانند عفونتها بسرعت تحت درمان قرار بگیرید.

بهبودی و پیگیریهای پس از آن

پس از درمان و ترخیص از بیمارستان، گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت‌کنندگان در مطالعات تجربی عموماً عوارض ویژه ای را تجربه نکرده‌اند. همچنین به آنها اجازه داده شد تا پس از یک هفته فعالیت‌هایی مانند بازگشت به محل کار یا فیزیوتراپی را از سر بگیرند. به طور کامل مشخص نیست که چه مدت طول می کشد تا اوزون درمانی برای ستون فقرات موثر واقع شود. در حقیقت، توجه به این نکته مهم است که کمردرد می تواند به مرور زمان به دلیل مسائلی مانند تغییرات وزن و تغییر فعالیت بدنی برطرف شود.

بنابراین کارشناسان مطمئن نیستند که آیا نتایج مثبت گزارش شده نتیجه درمان است یا به دلیل بهبود خود به خودی کمردرد! در ایالات متحده، تزریق اوزون یک روش درمانی تایید شده برای درمان کمردرد نیست. با این وجود، تعدادی تحقیقات بین‌المللی وجود دارد که میزان اثر این درمان را بررسی می‌کنند. اگر از کمردرد مزمن رنج می برید، مهم است که به دنبال راه حل پزشکی باشید و به کمک پزشک خود برای یافتن بهترین درمان برای تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی خود تلاش کنید.

مزایای اوزون درمانی ستون فقرات و مفاصل

اوزون تراپی مفاصل و ستون فقرات به دلیل خواص منحصر به فرد خود، کاربرد گسترده ای در درمان این بیماری ها پیدا کرده است. در تروماتولوژی، توانبخشی پس از عمل، درمان بیماری های ستون فقرات استفاده می شود و عملا منع مصرف ندارد.

ماده موثره (ماده یا موادی که در فرمولاسیون داروها استفاده میگردد) تأثیر مثبتی بر تمام عناصر ستون فقرات دارد و به شما امکان می دهد وضعیت بیماران را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید و بیماری های مرتبط با مفاصل را به طور جامع درمان کنید. مزایای روش به شرح زیر است:

  • اوزون دارای اثر ضد التهابی است و باعث تسکین درد می شود.
  • اوزون، میکروسیرکولاسیونِ سلول های خونی (به گردش خون در رگ‌های بسیار کوچک در بافت ها میکروسیرکولاسیون گفته می‌شود.) را در بافت ها بهبود می بخشد، در نتیجه حفره های رگ های خونی منبسط می شود و مویرگ های غیرفعال باز می شوند.
  • اثر ضد درد دارد.
  • متابولیسم بافت های مفصلی و ساختار غضروف را بهبود می بخشد
  • اندیکاسیون های اوزون تراپی (در پزشکی، اندیکاسیون دلیل معتبری برای استفاده از آزمایش، دارو، روش یا جراحی خاص است.ممکن است چندین نشانه برای استفاده از یک روش یا دارو وجود داشته باشد)
  • راندمان بسیار بالایی در اوزون درمانی برای درمان فتق ستون فقرات وجود دارد. این تکنیک همچنین در بیماران مبتلا به استئوکندروز(اختلال رشد) همراه با کمردرد (در گردن، قفسه سینه و کمر) استفاده می شود. اوزون اختلالات گردش خون و ایسکمی عضلات را از بین می برد.
  • در این حالت، اوزون به نقاط به اصطلاح ماشه ای (مناطق با درد بیشتر) و همچنین به نقاط طب سوزنی (فعال بیولوژیکی) تزریق می شود. در هر تزریق به مقدار 4-5 میلی لیتر اوزون به صورت عضلانی تجویز می شود. دوره درمان: 6-8 بار.
  • پس از 4-5 جلسه اوزون تراپی ستون فقرات، بیماران متوجه کاهش درد، شل شدن عضلات و افزایش حجم حرکات فعال در ستون فقرات می شوند. ذکر این نکته مهم است که اوزون درمانی می تواند به طور قابل توجهی حجم دارو را روی بدن کاهش دهد وبسته به هدف، می توان آن را به حداقل رساند. پس از گذراندن دوره ای از اوزون درمانی، بیماران پسرفت سندرم درد و افزایش دامنه حرکت در مفصل خویش را مشاهده می کنند. ضمنا تکرار دوره اوزون تراپی در 5-6 ماه ضروری است.
دکتر علی بصام

دکتر محمد طاهر قادری

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی زانو و آرتروپلاستی دانشگاه علوم پزشکی ایران (تهران) ۱۳۹۸-۱۳۹۹

دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 1376- 1383

مدرک تخصص جراحی ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فلوشیپ جراحی ورزشی زانو و آرتروسکوپی، بیمارستان خصوصی آتیه1394- 1395در خدمت استاد برجسته جراحی زانو، جناب آقای دکتر رازی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز بدون درد

جراحی تعویض مفصل زانو در شیراز بدون درد

عمل تعویض مفصل زانو در شیراز، با هدف تسکین درد ناشی از ابتلا به آرتروز شدید انجام می شود. در نود درصد موارد، این روش جراحی با موفقیت همراه است. این جراحی نیاز به مراقبت های خاص از جمله فیزیوتراپی به...

بهترین جراح تعویض مفصل لگن در شیراز

بهترین جراح تعویض مفصل لگن در شیراز

بهترین جراح تعویض مفصل لگن در شیراز از ویژگی هایی برخوردار می باشد که این اطمینان را به شما میدهد جراحی تعویض مفصل لگن را بدون بروز هیچگونه عوارضی برای شما انجام خواهند داد و شما بهترین نتیجه و...

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان

زانوی پرانتزی در کودکان معمولا هنگامی که تازه شروع به راه رفتن می کنند به وجود می آید. وقتی این کودکان می ایستند عمدتا فضای زیادی بین دو زانوی آنها وجود دارد. پرانتزی بودن زانوی کودکان و قوس آن به...

رباط های جانبی زانو

رباط های جانبی زانو

رباط های جانبی زانو از کنار هم قرار گرفتن 3 استخوان ران، ساق پا و کشکک مفصل زانو شکل می گیرند. اتصال این استخوان ها به یکدیگر توسط رباط ها انجام می شود. چهار رباط اصلی در زانو وجود دارد که شبیه به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یازده =