دکتر محمدطاهر قادری / تعویض مفصل / آرتروپلاستی شانه در شیراز
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آرتروپلاستی شانه در شیراز

در این مقاله قصد داریم تا شما را با نوعی عمل جراحی با نام آرتروپلاستی شانه آشنا کنیم. به طور کلی مفاصل در بدن ما از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. مفاصل محل اتصال دو استخوان به یکدیگر بوده و از این نظر کاربرد فراوانی در اعمال حرکتی بدن ما بازی می کنند. در صورت نبود مفصل در بدن شاید ما تنها قادر به انجام حرکات روبه جلو و یا رو به عقب بودیم. اینکه شما در حال حاضر قادر به انجام کلیه حرکات چرخشی و با هر نوع دامنه حرکتی دلخواه هستید، همه و همه را مدیون وجود مفاصل می باشید.

با توجه به اهمیت مفاصل در بدن ما وجود هر گونه آسیب در آن ها می تواند تا حد زیادی فعالیت های بدنی ما را تحت تاثیر قرار دهد.  یکی از مهم ترین مفاصل بدن مفصل شانه می باشد. وجود آسیب در این مفصل بسیار کمتر از مفاصل دیگر بدن ایجاد می شود. اما وجود آسیب می تواند بسیار آزار دهنده باشد. برای همین منظور در این مقاله قصد داریم تا در مورد یک نوع روش درمانی برای این مفصل صحبت کنیم.

آرتروپلاستی شانه چیست؟

آرتروپلاستی همان تعویض مفصل می باشد. زمانی که مفصل شانه دچار آسیب شده باشد و روش های درمانی دیگر  برای کاهش علائم کافی موثر نباشد از این روش برای درمان آسیب در محل شانه استفاده می شود. به طور کلی در این روش سر استخوان بازو با استفاده از یک حفره گلنوئید و یا اینکه به تنهایی با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود. البته تعویض مفصل شانه به اندازه تعویض مفصل زانو رایج نمی باشد، اما در صورتی که آسیب وارده به مفصل شدید باشد و منجر به آزار بیمار شود به طوری که قادر به انجام فعالیت های روزانه نباشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

علت ایجاد آسیب در شانه

  • وجود بیماری های التهابی چون آرتروز یا استئوآرتریت می تواند بر سلامت و کارکرد درست مفاصل اثرگذار باشد. وجود این بیماری های التهابی در طولانی مدت سبب تخریب بافت مفاصل خواهد شد.
  • روماتیسم مفصلی هم از دیگر بیماری های التهابی می باشد که به صورت گسترده ای مفاصل را درگیر می کند. در این بیماری مفاصل دچار تخریب شده که این موضوع علائم این بیماری را تشدید خواهد کرد.
  • ضربه فیزیکی که در حدی شدید باشد که سبب تخریب مفاصل شود. در این شرایط علاوه بر ایجاد شکستگی در استخوان های اطراف مفصل، در موارد شدیدتر مفصل شانه هم می تواند دچار آسیب شود.
  • وجود عفونت در مفصل هم از دیگر مواردی می باشد که سبب ایجاد آسیب به مفاصل می شود. وجود عفونت سبب افزایش فاکتورهای التهابی در مفاصل شده که نتیجه آن تخریب بافت مفصل می باشد.
  • وجود سلول های توموری در بافت مفصل از دیگر عوامل آسیب زننده به مفصل می باشد. با توجه اینکه سلول های توموری دارای رشد سریع و متابولیسم بالایی هستند می توانند به سرعت سبب تخریب بافت مفاصل شوند.

علت انجام این روش

وجود آسیب در مفصل شانه علاوه بر اینکه می تواند بسیار آزاردهنده و دردناک باشد، همچنین می تواند عضلات اطراف مفصل را هم تحت تاثیر قرار داده و سبب تخریب و تحلیل آن ها شود. با توجه به این موضوع استفاده از روش ها درمانی نه تنها سبب کاهش علائم بیماری می شود، همچنین می تواند تا حد بسیار زیادی از ایجاد آسیب به بافت های اطراف مفصل جلوگیری کند. در صورتی که آسیب وارده به مفصل شدید باشد که روش ها درمانی غیر تهاجمی قادر به رفع عارضه نباشد، پزشک از روش ها درمانی تهاجمی چون آرتروپلاستی شانه استفاده خواهد کرد.

انواع آرتروپلاستی شانه

برداشتن سطوح مفصلی

به این روش Resection arthroplasty هم گفته می شود. در این روش استخوان های مفصلی به طور کامل برداشته شده و سپس فضای ایجاد شده را با استفاده از مواد اسکار پر می کنند. بافت اسکار یک بافت همبند است که هم سبب پر شدن فضای خالی ایجاد شده می شود و هم بافت های پاره شده را به هم می چسباند. در این روش درد مفصل کمتر شده و دامنه حرکتی آن  افزایش می یابد.

آرتروپلاستی شانه را بیشتر بشناسید
در مورد آرتروپلاستی شانه بیشتر بدانید

بازسازی با جایگذاری

به این روش روش Interposition arthroplasty  می گویند. در این روش نیز سطوح مفصلی برداشته شده و سپس بافت های موجود در اطراف مفصل مثل تاندون و یا کپسول مفصلی در فضای به وجود آمده قرار می گیرد. این عمل سبب می شود تا بین استخوان های مفصل فضا ایجاد شده و در نتیجه استخوان ها راحت تر بتوانند حرکت کنند.

عوارض استفاده از این روش

به طور کلی هر روش درمانی در کنار مزایایی که دارد، دارای عوارض و معایبی هم است که باید به آن ها توجه شود. در ادامه در مورد عوارض موجود در انجام این روش صحبت خواهیم کرد.

  • ایجاد عفونت در مفصل از جمله مهم ترین معایب این روش درمانی می باشد. ممکن است در حین جراحی میکروب هایی به درون مفصل ورود کنند که در ادامه در روند درمان سبب ایجاد عفونت و التهاب شوند.
  • احتمال ایجاد آسیب به عروق و اعصاب شان از دیگر معایب این روش درمانی می باشد. با توجه به تهاجمی بودن این روش احتمال ایجاد آسیب به عروق خونی اطراف بافت های مفصل بسیار محتمل می باشد. ایجاد آسیب اگر به صورت ناچیز باشد، معمولا عارضه ای خاصی در بافت مفصل ایجاد نخواهد کرد.
  • گاهی اوقات به دلایل مختلف اتفاق می افتد که مفصل مصنوعی ثبات خود را از دست داده و لق می شود. این مورد می تواند تا حد بسیار زیادی برای افراد دردناک و آزاردهنده باشد.

خلاصه نکات مقاله

یکی از روش های درمانی موثر برای کاهش علائم بیماری های مفصل شانه استفاده از آرتروپلاستی شانه می باشد. در این روش درمانی مفصل آسیب دیده به طور کامل خارج شده و سپس به جای آن پروتز قرار می گیرد با وجود اینکه این روش یکی از روش های درمانی موثر برای درمان آسیب مفصل شانه می باشد، اما به دلیل تهاجمی بودن روش، تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که روشهای غیر تهاجمی تاثیری در درمان آسیب وارده به مفصل نداشته باشند.

دکتر علی بصام

دکتر محمد طاهر قادری

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی زانو و آرتروپلاستی دانشگاه علوم پزشکی ایران (تهران) ۱۳۹۸-۱۳۹۹

دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 1376- 1383

مدرک تخصص جراحی ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز

فلوشیپ جراحی ورزشی زانو و آرتروسکوپی، بیمارستان خصوصی آتیه1394- 1395در خدمت استاد برجسته جراحی زانو، جناب آقای دکتر رازی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل تعویض مفصل در شیراز

عمل تعویض مفصل در شیراز

در طی جراحی آرتروپلاستی یا جراحی تعویض مفصل بخشی از مفصل که دچار ساییدگی و یا آسیب شدیده شده است و باعث درد شدید و اختلالاتی در حرکت فرد شده است برداشته می شود و با پروتز پر می شود. چه کسانی نیاز به...

عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

عمل جراحی آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو از جمله جراحی های ارتوپدی است که به منظور تشخیص و درمان درد و یا دیگر مشکلات زانو مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک با استفاده از این روش، قادر به مشاهده و بررسی داخل زانو خواهد بود....

جراحی تعویض مفصل لگن یا آرتروپلاستی لگن در شیراز

جراحی تعویض مفصل لگن یا آرتروپلاستی لگن در شیراز

مفصل لگن یک مفصل به شکل گوی و حفره است این مفصل بین سر استخوان و استابولوم لگن( یک فرو رفتگی که در قسمت تحتانی لگن قرار دارد) تشکیل شده است. در برخی مواقع این ناحیه دچار آرتروز یا ساییدگی می‌شود و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =